Foton
304
Farm tractor · 29 hp
Foton304
The Foton 304 is a farm tractor. It features a TY395T engine. It weighs 3,935 lbs (1,784 kg).
Engine
| Engine | TY395T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Power Rated | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Power PTO | 27.5 hp (20.5 kW) |
| Torque Peak | 78.2 lb-ft (106 Nm) |
| Torque Peak | 1,725 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 8.9 qts (8.4 L) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| System Capacity | 2.7 gal (10.2 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Dimensions
| Length | 138.3 in (351 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 81.5 in (207 cm) |
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
Weight
| Weight | 3,935 lbs (1,784 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |