Foton
504
Farm tractor · 49 hp
Foton504
The Foton 504 is a farm tractor. It features a YZ4100TB1 engine. It weighs 7,154 lbs (3,245 kg).
Engine
| Engine | YZ4100TB1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 233.7 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.8 in (122 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 49.4 hp (36.8 kW) |
| Power Rated | 49.4 hp (36.8 kW) |
| Power PTO | 46.4 hp (34.6 kW) |
| Torque Peak | 143.6 lb-ft (194.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,650 RPM |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I,II |
|---|---|
| Rear Lift | 1,911 lbs (866 kg) |
Dimensions
| Length | 161.4 in (409 cm) |
|---|---|
| Width | 72.4 in (183 cm) |
| Height | 106.1 in (269 cm) |
| Wheelbase | 87.2 in (221 cm) |
Weight
| Weight | 7,154 lbs (3,245 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.30-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 20.6 gal (78 L) |
|---|