Foton
604
Farm tractor · 61 hp
Foton604
The Foton 604 is a farm tractor. It features a R4105T12B engine. It weighs 7,507 lbs (3,405 kg).
Engine
| Engine | R4105T12B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264.2 ci (4.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 61.7 hp (46 kW) |
| Power Rated | 61.7 hp (46 kW) |
| Power PTO | 57.9 hp (43.2 kW) |
| Torque Peak | 169.6 lb-ft (230 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I,II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,048 lbs (928 kg) |
Dimensions
| Length | 161.4 in (409 cm) |
|---|---|
| Width | 75.9 in (192 cm) |
| Height | 107.1 in (272 cm) |
| Wheelbase | 87.2 in (221 cm) |
Weight
| Weight | 7,507 lbs (3,405 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.30-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-30 |
Fuel
| Capacity | 20.6 gal (78 L) |
|---|