Foton
704
Farm tractor · 69 hp
Foton704
The Foton 704 is a farm tractor. It features a LRC4105T70 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | LRC4105T70 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264.2 ci (4.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 69.1 hp (51.5 kW) |
| Power Rated | 69.1 hp (51.5 kW) |
| Power PTO | 64.9 hp (48.4 kW) |
| Torque Peak | 189.6 lb-ft (257.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Coolant Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| System Capacity | 4.5 gal (17 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I,II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,698 lbs (1,223 kg) |
Dimensions
| Length | 161.4 in (409 cm) |
|---|---|
| Width | 75.9 in (192 cm) |
| Height | 107.5 in (273 cm) |
| Wheelbase | 87.2 in (221 cm) |
Weight
| Weight | 7,617 lbs (3,455 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.30-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 20.6 gal (78 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|