Foton
350
Farm tractor · 34 hp
Foton350
The Foton 350 is a farm tractor. It features a TY395T engine, and two-post foldable steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | TY395T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 34.5 hp (25.7 kW) |
| Power Rated | 34.5 hp (25.7 kW) |
| Power PTO | 32.1 hp (23.9 kW) |
| Torque Peak | 87 lb-ft (118 Nm) |
| Torque Peak | 1,725 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 8.9 qts (8.4 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| System Capacity | 2.7 gal (10.2 L) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,304 lbs (591 kg) |
Dimensions
| Length | 138.3 in (351 cm) |
|---|---|
| Width | 67.7 in (171 cm) |
| Height | 82.9 in (210 cm) |
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,699 lbs (1,677 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-28 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|