Hurlimann
910.4 XT
Farm tractor · 1995–2004 · 103 hp
Hurlimann910.4 XT
The Hurlimann 910.4 XT is a farm tractor manufactured from 1995 to 2004. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 20 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 244.1 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 103 hp (76.8 kW) |
| Power Rated | 103 hp (76.8 kW) |
| Torque Peak | 280.3 lb-ft (380.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Available Options | ["20-speed", "60-speed"] |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000, 1250 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,922 lbs (4,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 162.2 in (411 cm) |
|---|---|
| Height | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 93.7 in (237 cm) |
Weight
| Weight | 8,775 lbs (3,980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R38 |
Fuel
| Capacity | 37 gal (140 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|