Hurlimann
H-1200 SX
Farm tractor · 1998–2004 · 120 hp
HurlimannH-1200 SX
The Hurlimann H-1200 SX is a farm tractor manufactured from 1998 to 2004. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 13,450 lbs (6,100 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 366.12 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 386.5 lb-ft (524.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 27.2 gpm (103 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 18,963 lbs (8,601 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 183.9 in (467 cm) |
|---|---|
| Height | 113.4 in (288 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 13,450 lbs (6,100 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 100.4 gal (380 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|