Hurlimann
913 XT
Farm tractor · 2000–2003 · 132 hp
Hurlimann913 XT
The Hurlimann 913 XT is a farm tractor manufactured from 2000 to 2003. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 366.12 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 132 hp (98.4 kW) |
| Power Rated | 132 hp (98.4 kW) |
| Torque Peak | 366.6 lb-ft (497.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Transmission Description | 24-speed |
| Available Options | 24-speed, 72-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000, 1250 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 13,671 lbs (6,201 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 180.7 in (458 cm) |
|---|---|
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 11,862 lbs (5,380 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/70R38 |
Fuel
| Capacity | 63.4 gal (240 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|