Hurlimann
H-355
Farm tractor · 1982–1986 · 58 hp
HurlimannH-355
The Hurlimann H-355 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1986. It features a SAME engine, and mechanical steering. It weighs 5,137 lbs (2,330 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 190.2 ci (3.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 58 hp (43.3 kW) |
| Power Rated | 58 hp (43.3 kW) |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,314 lbs (2,410 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 140.55 in (356 cm) |
|---|---|
| Height | 85.83 in (218 cm) |
| Wheelbase | 79.13 in (200 cm) |
Weight
| Weight | 5,137 lbs (2,330 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical |
|---|