Hurlimann
H-351
Farm tractor · 1986–1997 · 49 hp
HurlimannH-351
The Hurlimann H-351 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1997. It features a SAME 983 L engine, and four-post steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SAME 983 L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 165.7 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 49.6 hp (37 kW) |
| Power Rated | 49.6 hp (37 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,225 lbs (2,370 kg) |
Dimensions
| Length | 124 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height Rops | 89.8 in (228 cm) |
| Wheelbase | 81.3 in (206 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
| Front Tread | 53.5 in (135 cm) |
| Rear Tread | 53.5 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 5,026 lbs (2,279 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.00-20, 9.5/9-20, 11.2/10-20, 8.3/8-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11-28, 13.6/12-28, 14.9/13-28, 12.4/11-32 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|