Long
1100
Farm tractor · 1975–1977 · 105 hp
Long1100
The Long 1100 is a farm tractor manufactured from 1975 to 1977. It features a Zetor engine, and ROPS steering. The transmission is a partial power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 285 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Power PTO | 92 hp (68.6 kW) |
| Torque Peak | 280 lb-ft (379.7 Nm) |
| Oil Capacity | 10.5 qts (9.9 L) |
| Coolant Capacity | 19 qts (18 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Description | Eight forward, and four reverse, gears with a under-drive power shift. |
| Available Options | 16-speed partial power shift |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,300 lbs (2,404 kg) |
Dimensions
| Length | 155 in (393 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 92.5 in (234 cm) |
| Ground Clearance | 21 in (53 cm) |
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 59 in (149 cm) |
Weight
| Shipping | 8,000 lbs (3,628 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5Lx15, 23.1x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x34, 18.4x34 |
Fuel
| Capacity | 37 gal (140 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|