Long
310
Farm tractor · 1980–1990 · 31 hp
Long310
The Long 310 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1990. It features a UTB/Universal engine, and two-post steering. The transmission is a sliding gear/constant mesh type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | UTB/Universal |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.7 ci (1.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 28 hp (20.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Manufacturer | UTB/Universal |
| Rated | 2,400 RPM |
| Idle | 600-2550 RPM |
| Firing Order | 1-2 |
| Oil Change Interval Hours | 120 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear/constant mesh |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Gears 2-3 and 5-6 are synchronized. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Oil Type | LONG Multi-Purpose Tractor Fluid |
| Available Options | 6-speed sliding gear/constant mesh, 8-speed sliding gear/constant mesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 1 |
| Total Flow | 5.75 gpm (21.8 lpm) |
| System Capacity | 4.25 gal (16.1 L) |
Dimensions
| Length | 106 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 72.1 in (183 cm) |
| Height | 59 in (149 cm) |
| Wheelbase | 66.7 in (169 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 59.4 in (150 cm) |
Weight
| Shipping | 4,430 lbs (2,009 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 14.3 gal (54.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|