Long
1110
Farm tractor · 102 hp
Long1110
The Long 1110 is a farm tractor. It features a Zetor engine.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 285 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power PTO | 92 hp (68.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |