Long
1310
Farm tractor · 1978–1988 · 120 hp
Long1310
The Long 1310 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1988. It features a Zetor engine, and two-post optional steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 428 ci (7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Power PTO | 105 hp (78.3 kW) |
| Torque Peak | 308 lb-ft (417.6 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 20.3 qts (19.2 L) |
| Coolant Capacity | 26.6 qts (25.2 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Description | Eight forward and four reverse gear with torque converter (TC). |
| Clutch | 13-inch cerametallic dry disc |
| Oil Capacity | 48 qts (45.4 L) |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Total Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
|---|
Dimensions
| Length | 167.5 in (425 cm) |
|---|---|
| Width | 92.75 in (235 cm) |
| Wheelbase | 109 in (276 cm) |
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 62 in (157 cm) |
Weight
| Shipping | 9,000 lbs (4,082 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.5Lx15, 14.9x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38, 18.4x34 |
Fuel
| Capacity | 34.6 gal (131 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post optional |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|