Marshall
184
Farm tractor · 1987–1997 · 18 hp
Marshall184
The Marshall 184 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1997. It features a Ruggerini RD200 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Ruggerini RD200 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 51.9 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Manufacturer | Ruggerini |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 3 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Oil Capacity | 18.6 qts (17.6 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
| Pressure | 2,400 psi (165.5 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
Dimensions
| Length | 86 in (218 cm) |
|---|---|
| Width | 38.6 in (98 cm) |
| Height | 45.7 in (116 cm) |
| Wheelbase | 54.2 in (137 cm) |
| Front Tread | 32 in (81 cm) |
| Rear Tread | 31 in (78 cm) |
Weight
| Weight | 1,390 lbs (630 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.50-16 |
Fuel
| Capacity | 1.9 gal (7.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|