Marshall
Series IIIA
Farm tractor · 1952–1957 · 40 hp
MarshallSeries IIIA
The Marshall Series IIIA is a farm tractor manufactured from 1952 to 1957. It features a Marshall engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Marshall |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 310.4 ci (5.1 L) |
| Bore | 6.63 in (168 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Manufacturer | Marshall |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Steering
| Type | manual |
|---|