Marshall
Series III
Farm tractor · 1949–1952 · 40 hp
MarshallSeries III
The Marshall Series III is a farm tractor manufactured from 1949 to 1952. It features a Marshall 5.1L 1-cyl diesel engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | standard-tread |
|---|---|
| Series | Field Marshall Series |
| Manufacture Location | Gainsborough, England |
Mechanical
| Steering | manual |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Marshall |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Displacement | 310.4 ci (5.1 L) |
| Bore | 6.63 in (168 mm) |
| Bore Stroke | 6.625x9 in (168 x 229 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Rated | 750 RPM |
| Manufacturer | Marshall |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |