Marshall
Series II
Farm tractor · 1947–1949 · 40 hp
MarshallSeries II
The Marshall Series II is a farm tractor manufactured from 1947 to 1949. It features a Marshall engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Marshall |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 310.4 ci (5.1 L) |
| Bore | 6.63 in (168 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Starter Type | starting cartridge |
| Manufacturer | Marshall |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Steering
| Type | manual |
|---|