McConnell-Marc
1000
Farm tractor · 1991–1994 · 425 hp
McConnell-Marc1000
The McConnell-Marc 1000 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1994. It features a Detroit Diesel 60 engine, and articulated power steering. It weighs 36,000 lbs (16,329 kg).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 60 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Power Gross | 425 hp (316.9 kW) |
| Power Rated | 425 hp (316.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Weight
| Weight | 36,000 lbs (16,329 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 163.1 gal (617.3 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|