McConnell-Marc
465
Farm tractor · 2001–2005 · 67 hp
McConnell-Marc465
The McConnell-Marc 465 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a 67 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 239.8 ci (3.9 L) |
| Power Gross | 67 hp (50 kW) |
| Power Rated | 67 hp (50 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 141 in (358 cm) |
|---|---|
| Height | 92 in (233 cm) |
| Wheelbase | 85 in (215 cm) |
Weight
| Weight | 6,280 lbs (2,848 kg) |
|---|---|
| Shipping | 6,280 lbs (2,848 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Steering
| Type | two-post |
|---|