McConnell-Marc
450
Farm tractor · 2001–2005 · 50 hp
McConnell-Marc450
The McConnell-Marc 450 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Yangzhou 495T engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Yangzhou 495T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 198.9 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yangzhou |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 141.5 in (359 cm) |
|---|---|
| Height | 92 in (233 cm) |
| Wheelbase | 82 in (208 cm) |
Weight
| Weight | 6,100 lbs (2,766 kg) |
|---|---|
| Shipping | 6,100 lbs (2,766 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Steering
| Type | two-post |
|---|