McConnell-Marc
900
Farm tractor · 1991–1994 · 320 hp
McConnell-Marc900
The McConnell-Marc 900 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1994. It features a Detroit Diesel 60 engine. It weighs 36,000 lbs (16,329 kg).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 60 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Power Gross | 320 hp (238.6 kW) |
| Power Rated | 320 hp (238.6 kW) |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Available Options | 12-speed |
|---|
Weight
| Weight | 36,000 lbs (16,329 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 163.1 gal (617.3 L) |
|---|