McConnell-Marc
425
Farm tractor · 2001–2005 · 23 hp
McConnell-Marc425
The McConnell-Marc 425 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Fei Dong 295T engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Manufacture Location | China |
| Distributor | McConnell-Marc |
Engine
| Engine | Fei Dong 295T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 99.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power | 23.6 hp (17.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fei Dong |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Height | 89 in (226 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
Weight
| Shipping | 3,395 lbs (1,539 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.50-24 |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|