Minneapolis
12-25
Farm tractor · 1920–1926 · 27 hp
Minneapolis12-25
The Minneapolis 12-25 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1926. It features a Minneapolis Threshing Machine engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis Threshing Machine |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 445.3 ci (7.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 16.26 hp (12.1 kW) |
| Power Belt | 26.24 hp (19.6 kW) |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Minneapolis Threshing Machine |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 166 in (421 cm) |
|---|---|
| Width | 86 in (218 cm) |
| Height | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 6,400 lbs (2,903 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 56x12 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|