Minneapolis
22-44
Farm tractor · 1920–1928 · 48 hp
Minneapolis22-44
The Minneapolis 22-44 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1928. It features a Minneapolis Threshing Machine engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis Threshing Machine |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 791.7 ci (13 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 33.21 hp (24.8 kW) |
| Power Belt | 46.04 hp (34.3 kW) |
| Starter Type | hand crank |
| Coolant Capacity | 56 qts (53 L) |
| Manufacturer | Minneapolis Threshing Machine |
| Rated | 700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 167 in (424 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 109.5 in (278 cm) |
Weight
| Weight | 12,000 lbs (5,443 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 38x8 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 66x20 (steel) |
Fuel
| Capacity | 30 gal (113.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | steel canopy |
|---|