Minneapolis
15-30
Farm tractor · 1915–1919 · 33 hp
Minneapolis15-30
The Minneapolis 15-30 is a farm tractor manufactured from 1915 to 1919. It features a Minneapolis Threshing Machine engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis Threshing Machine |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 397.2 ci (6.5 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Minneapolis Threshing Machine |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 5,600 lbs (2,540 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 56x10 (steel), 56x20 (steel) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|