Minneapolis
35-70
Farm tractor · 1920–1929 · 77 hp
Minneapolis35-70
The Minneapolis 35-70 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1929. It features a Minneapolis Threshing Machine engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis Threshing Machine |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,486.2 ci (24.4 L) |
| Bore | 7.25 in (184 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power Drawbar | 52.55 hp (39.2 kW) |
| Power Belt | 74 hp (55.2 kW) |
| Starter Type | hand crank |
| Coolant Capacity | 240 qts (227.1 L) |
| Manufacturer | Minneapolis Threshing Machine |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 206 in (523 cm) |
|---|---|
| Width | 108 in (274 cm) |
| Height | 122 in (309 cm) |
| Wheelbase | 136 in (345 cm) |
Weight
| Weight | 22,500 lbs (10,206 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 40x14 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 85x30 (steel) |
Fuel
| Capacity | 80 gal (302.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|