Minneapolis
25-50
Farm tractor · 1911–1912 · 55 hp
Minneapolis25-50
The Minneapolis 25-50 is a farm tractor manufactured from 1911 to 1912. It features a Minneapolis Threshing Machine engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis Threshing Machine |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 904.8 ci (14.8 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 50 hp (37.3 kW) |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Minneapolis Threshing Machine |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Weight
| Weight | 17,000 lbs (7,711 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 85x24 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | steel canopy |
|---|