Power King
1212
Lawn tractor · 1982–1990 · 12 hp
Power King1212
The Power King 1212 is a lawn tractor manufactured from 1982 to 1990. It features a Kohler Magnum M12 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler Magnum M12 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Four gears, plus reverse, with two-speed transaxle. |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent optional |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electro-magnetic |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 653 lbs (296 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|