Power King
1217
Lawn tractor · 1983–1987 · 17 hp
Power King1217
The Power King 1217 is a lawn tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Kohler KT17 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler KT17 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 42.18 ci (691 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Four gears, plus reverse, with two-speed transaxle. |
| Available Options | 8-speed gear, hydrostatic |
PTO
| Rear Type | 2000 |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electro-magnetic |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|