Power King
1214
Lawn tractor · 1988–1993 · 14 hp
Power King1214
The Power King 1214 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1993. It features a Kohler Magnum M14 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler Magnum M14 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 31.27 ci (512 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
PTO
| Rear Type | 2000 |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electro-magnetic |
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 683 lbs (309 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|