Power King
1218HV
Lawn tractor · 1994–1999 · 18 hp
Power King1218HV
The Power King 1218HV is a lawn tractor manufactured from 1994 to 1999. It features a Kohler Command CH18 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler Command CH18 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 38 ci (622 cc) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 18 hp |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
PTO
| Rear Type | 2000 |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electro-magnetic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 300 |
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 40 in (101 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 840 lbs (381 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 21.2/4.0x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 31.8/8.0x16 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|