Power King
1220HV
Lawn tractor · 1997–1998 · 20 hp
Power King1220HV
The Power King 1220HV is a lawn tractor manufactured from 1997 to 1998. It features a Kohler CH20 engine, and power steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler CH20 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 38.1 ci (624 cc) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 68 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 40 in (101 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Front Tread | 36 in (91 cm) |
| Rear Tread | 32 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 693 lbs (314 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|