Sears
10/4
Lawn tractor · 10 hp
Sears10/4
The Sears 10/4 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Air Cleaner | foam element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 2300 |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 30 |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | Sears 3-point hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 65.5 in (166 cm) |
|---|---|
| Width | 37.5 in (95 cm) |
| Height | 35.5 in (90 cm) |
Weight
| Weight | 536 lbs (243 kg) |
|---|---|
| Shipping | 536 lbs (243 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x5.5 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x7.50x12 |
Fuel
| Capacity | 0.75 gal (2.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|