Sears
1036
Lawn tractor · 1977–1978 · 10 hp
Sears1036
The Sears 1036 is a lawn tractor manufactured from 1977 to 1978. It features a Briggs & Stratton 251707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 251707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Height | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 405 lbs (183 kg) |
|---|---|
| Shipping | 405 lbs (183 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.5 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|