Sears
12/6
Lawn tractor · 12 hp
Sears12/6
The Sears 12/6 is a lawn tractor. It features a Tecumseh engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Tecumseh |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | Sears 3-point hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 63.5 in (161 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
Weight
| Weight | 560 lbs (254 kg) |
|---|---|
| Shipping | 560 lbs (254 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x5.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|