Sears
1030
Lawn tractor · 10 hp
Sears1030
The Sears 1030 is a lawn tractor. It features a 10 hp engine, and manual steering. It weighs 329 lbs (149 kg).
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
Transmission
| Available Options | 5-speed gear |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 14 |
| Charging Amps | 1 |
| Charging System | trickle charger |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 54.5 in (138 cm) |
|---|---|
| Width | 35 in (88 cm) |
| Height | 36 in (91 cm) |
Weight
| Weight | 329 lbs (149 kg) |
|---|---|
| Shipping | 329 lbs (149 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.0x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.0x6.50 |
Fuel
| Capacity | 0.75 gal (2.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|