Sears
10/6
Lawn tractor · 10 hp
Sears10/6
The Sears 10/6 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 251417 engine, and manual steering. It weighs 515 lbs (233 kg).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 251417 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed gear |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | Sears 3-point hitch Optional |
|---|
Dimensions
| Length | 63.5 in (161 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
Weight
| Weight | 515 lbs (233 kg) |
|---|---|
| Shipping | 515 lbs (233 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x5.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|