Steyr
1200
Farm tractor · 1972–1975 · 115 hp
Steyr1200
The Steyr 1200 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1975. It features a WD 610.43 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchro type with 12 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | WD 610.43 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 364.7 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 282 lb-ft (382.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Manufacturer | WD |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 6 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.4 gpm (35.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,379 lbs (3,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Height | 99.6 in (252 cm) |
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
Weight
| Weight | 10,981 lbs (4,980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-20, 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 31.2 gal (118.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|