Steyr
182
Farm tractor · 1957–1959 · 35 hp
Steyr182
The Steyr 182 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1959. It features a Steyr WD 213c engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Steyr WD 213c |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power Gross | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Power Net | 31.6 hp (23.6 kW) |
| Power PTO | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Steyr |
| Rated | 1,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 111.3 in (282 cm) |
|---|---|
| Width | 61.8 in (156 cm) |
| Height | 71.3 in (181 cm) |
| Wheelbase | 72.1 in (183 cm) |
| Front Tread | 50.5 in (128 cm) |
| Rear Tread | 49.1 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 4,233 lbs (1,920 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|