Steyr
1400
Farm tractor · 1974–1976 · 140 hp
Steyr1400
The Steyr 1400 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1976. It features a Steyr WD 612.85 engine, and power steering. The transmission is a synchro type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Steyr WD 612.85 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 402.2 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power Rated | 140 hp (104.4 kW) |
| Torque Peak | 398 lb-ft (539.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | Steyr |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,966.6 lbs (4,520 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 193.3 in (490 cm) |
|---|---|
| Height | 108.3 in (275 cm) |
| Wheelbase | 106.3 in (270 cm) |
Weight
| Weight | 12,480 lbs (5,660 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 64.8 gal (245.3 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard. Air-conditioning optional. |
|---|