Steyr
180
Farm tractor · 1947–1953 · 25 hp
Steyr180
The Steyr 180 is a farm tractor manufactured from 1947 to 1953. It features a Steyr WD 213 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Steyr WD 213 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Net | 25.6 hp (19.1 kW) |
| Power PTO | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Coolant Capacity | 13.7 qts (13 L) |
| Manufacturer | Steyr |
| Rated | 1,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 111 in (281 cm) |
|---|---|
| Width | 59.7 in (151 cm) |
| Height | 69.7 in (177 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 10.6 in (26 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 49.2 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 3,968 lbs (1,799 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-16, 5.25-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.00-24, 10-24, 11-24 |
Fuel
| Capacity | 11.6 gal (43.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|