Steyr
180a
Farm tractor · 1954–1959 · 29 hp
Steyr180a
The Steyr 180a is a farm tractor manufactured from 1954 to 1959. It features a Steyr WD 213a engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Steyr WD 213a |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power Net | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Power PTO | 26.1 hp (19.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Coolant Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Manufacturer | Steyr |
| Rated | 1,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 117.7 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 56.5 in (143 cm) |
| Height | 81.1 in (205 cm) |
| Wheelbase | 72.1 in (183 cm) |
| Front Tread | 50.5 in (128 cm) |
| Rear Tread | 49.1 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 4,189 lbs (1,900 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|