Valmet
1100
Farm tractor · 1969–1974 · 105 hp
Valmet1100
The Valmet 1100 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1974. It features a Valmet engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Valmet |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 255.1 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.49 in (114 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.15 gpm (46 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 152.4 in (387 cm) |
|---|---|
| Height | 94.5 in (240 cm) |
| Wheelbase | 91 in (231 cm) |
Weight
| Weight | 9,744 lbs (4,419 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16, 12.00-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|