Valmet
1203
Farm tractor · 1980–1983 · 110 hp
Valmet1203
The Valmet 1203 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a Valmet 411CX engine. It weighs 10,650 lbs (4,830 kg).
Engine
| Engine | Valmet 411CX |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 255.1 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.49 in (114 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.77 gpm (37 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 6,614 lbs (3,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 166.1 in (421 cm) |
|---|---|
| Height | 104.3 in (264 cm) |
| Wheelbase | 90.94 in (230 cm) |
Weight
| Weight | 10,650 lbs (4,830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 37.78 gal (143 L) |
|---|