Valmet
1502
Farm tractor · 1975–1980 · 136 hp
Valmet1502
The Valmet 1502 is a farm tractor manufactured from 1975 to 1980. It features a Valmet 611 CS engine, and power steering. It weighs 15,210 lbs (6,899 kg).
Engine
| Engine | Valmet 611 CS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 405 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 136 hp (101.4 kW) |
| Power Rated | 136 hp (101.4 kW) |
| Torque Peak | 405 lb-ft (549.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,650 RPM |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,716 lbs (3,499 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 209.8 in (532 cm) |
|---|---|
| Height | 117.7 in (298 cm) |
| Wheelbase | 99.21 in (251 cm) |
Weight
| Weight | 15,210 lbs (6,899 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18-22.5 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 47.55 gal (180 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|