Valmet
2005
Farm tractor · 1986–1987 · 140 hp
Valmet2005
The Valmet 2005 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1987. It features a Volvo TD60B engine. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Volvo TD60B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 334.4 ci (5.5 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power Rated | 140 hp (104.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Volvo |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears (1-4) plus reverse (R) in two ranges (low/high) with two-speed pushbutton power shift. |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Shift Mechanism | two-speed pushbutton power shift |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.36 gpm (43 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,020 lbs (4,998 kg) |
Dimensions
| Length | 184.4 in (468 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 119.1 in (302 cm) |
| Wheelbase | 112 in (284 cm) |
Weight
| Weight | 14,660 lbs (6,649 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 55.48 gal (210 L) |
|---|