Valmet
1102
Farm tractor · 1973–1980 · 115 hp
Valmet1102
The Valmet 1102 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1980. It features a Valmet 411 BS engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Valmet 411 BS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 255.1 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.49 in (114 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 259.6 lb-ft (352 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.51 gpm (36 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 6,614 lbs (3,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 164.2 in (417 cm) |
|---|---|
| Height | 106.3 in (270 cm) |
| Wheelbase | 90.94 in (230 cm) |
Weight
| Weight | 10,340 lbs (4,690 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 23.78 gal (90 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|