AgraCat
254
Farm tractor · 2001–2004 · 25 hp
AgraCat254
The AgraCat 254 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2004. It features a 25 hp engine.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,350 RPM |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 117.8 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 50.79 in (129 cm) |
| Wheelbase | 64.9 in (164 cm) |