AgraCat
2910
Farm tractor · 2001–2004 · 25 hp
AgraCat2910
The AgraCat 2910 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2004. It features a XN2100/385 engine.
Engine
| Engine | XN2100/385 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 23.75 hp (17.7 kW) |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pressure | 3,200 psi (220.6 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 9.66 gpm (36.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 877 lbs (397 kg) |
Dimensions
| Length | 117.8 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 50.79 in (129 cm) |
| Height | 56.6 in (143 cm) |
| Wheelbase | 64.9 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Shipping | 2,641 lbs (1,197 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |